Trenutno pregledavate Epiziotomija i Sjedenje? Uz Ovaj Jastuk je Moguće!

Epiziotomija i Sjedenje? Uz Ovaj Jastuk je Moguće!

  • Vrijeme čitanja:8 min. čitanja

Epiziotomija se najjednostavnije može objasniti kao kirurški zahvat koji doktor/ica obavlja tijekom poroda. U tom zahvatu radi se rez između vagine i anusa i ovim procesom se žele spriječiti veći rezovi tijekom poroda. Epiziotomija se danas koristi rjeđe iako je ranije bila standardni proces tijekom poroda. No, u određenim slučajevima doktor/ica može preporučiti ovaj zahvat. U sljedećem situacijama liječnik vas može savjetovati da uradite epiziotomiju:

  • ako se očekuje obilato vaginalno suzenje tijekom poroda,
  • ako je beba u neočekivanom položaju,
  • ako je beba veća od standardne veličine,
  • ako se mora uraditi raniji porod.

epiziotomija

Postoje dvije vrste epiziotomije: medijalna ili središnja epiziotomija i mediolateralna ili postranična epiziotomija. Razlika je što se kod središnje epiziotomije rez radi više po sredini, a kod postranične epiziotomije rez se više radi sa (lijeve ili desne) strane.

Važno je napomenuti kako se epiziotomije mogu rangirati s obzirom na veličinu reza koji se radi. Tako rast stupnja epiziotomije podrazumijeva veći rez, a stupnjevi idu od prvog, kad je rez najmanji, do četvrtog stupnja, kad je rez najveći.

Prema mnogima, ovaj zahvat može imati razne prednosti i mane. No, iako se ranije radio rutinski, danas se radi samo u iznimnim slučajevima. Ako ste i vi sami imali epiziotomiju tijekom poroda ili se pitate kako izgleda oporavak, u nastavku otkrivamo detalje.

Epiziotomija – Oporavak

Nakon epiziotomije i poroda, radi se šivanje reza i zatvaranje rane. Zacjeljivanje može trajati do mjesec dana, a ne trebate posjećivati bolnicu nakon šivanja jer se šavovi sami rastapaju. Nerijetko nakon ovakvog zahvata, posebno ako je riječ o epiziotomiji višeg stupnja, žene mogu osjećati bol dva do tri tjedna.

Otežano je i mokrenje radi peckanja posjekotine, a sjedenje kao i dugotrajno hodanje mogu stvoriti nelagodu. No, postoje određeni koraci koje možete napraviti da olakšate bol i smanjite napetost. Kad prolazite epiziotomija oporavak, ovo su stvari koje možete napraviti da olakšate bol i smanjite nelagodu.

epiziotomija

1 – Koristite hladni oblog na području boli

Kad koristite hladni oblog za ublažavanje boli na području zahvata, to vam može pružiti trenutno olakšanje. Pažljivo koristite oblog i ne zaboravite postaviti tkaninu, ručnik i sl. ispod obloga kako ne biste imali direktni kontakt s oblogom. Za ovakve i druge zahvate kao i povrede, dobro je u svom domu uvijek imati oblog. Tu se korisnim može iskazati Pulvinaris toplo/hladni oblog. Da biste napravili hladni oblog uz Pulvi Wrap, ostavite ga u zamrzivaču (obvezno u vrećici, nikako direktno u zamrzivač). Poželjno je da u zamrzivaču prije korištenja bude najmanje 40-60 minuta.

Naručite PulviWrap ovdje

2 – Uzmite lijek protiv bolova za epiziotomija bolove

Najčešći lijekovi koje svi imamo nerijetko u svojim ormarićima u ovom su slučaju dovoljni. Lijekovi poput ibuprofena mogu pomoći ublažiti bolove. No, ako osjetite da su bolovi snažniji, možete pozvati svog doktora/icu i zamoliti za recept za snažniji lijek protiv bolova.

3 – Tople kupke mogu biti dobro rješenje

Kad osjećate da se pojavila epiziotomija oteklina ili kad osjećate peckanje i bol, kupka može pružiti olakšanje. Kupka s toplom vodom može ublažiti bol i čak pospješiti zacjeljivanje.

4 – Iznimna higijena je obavezna

Kako biste spriječili infekcije i sporo zacjeljivanje, važno je održavati dobru higijenu. Mnogi će vas savjetovati da koristite bočicu s prskalicom za čišćenje nakon korištenja toaleta. Na ovaj način možete osigurati nježnije čišćenje koje neće pojačati peckanje i bol.

5 – Pažljivost tijekom sjedenja

Pokušajte izbjegavati dugotrajno sjedenje, a kada sjedite, koristite jastuk za sjedenje kako biste smanjili pritisak na bolno područje. Ležanje na boku također može biti udobnije od sjedenja, pa svakako imajte to na umu tijekom odmaranja.

Epiziotomija – Kako Jastuk Može Pomoći Tijekom Oporavka?

Jedna od stvari koja će vam se pokazati kao najkorisnija tijekom ovog perioda svakako su jastuci. Postoje različiti jastuci koji vam mogu pružiti značajnu podršku, bez obzira je li sjedite, ležite ili dojite. Sukladno tome, u nastavku ističemo zašto jastuk za sjedenje ili jastuk za trudnice može biti idealan za vas.

Jastuk za sjedenje

Specijalno dizajnirani jastuk za sjedenje može pružiti dodatnu potporu i udobnost tijekom perioda oporavka. Ti jastuci često imaju ergonomski oblik koji se prilagođava tijelu i smanjuje pritisak na dio tijela na kojem osjećate bol. Ovakav jastuk može biti izuzetno važan tijekom prvih par tjedana poslije zahvata. Najviše će vam značiti jer sjedenje može biti neugodno, a najbolje je to što je lako prenosiv. Pulvinaris jastuk za sjedenje Donat sa ljuskicama heljde dizajniran je tako da se savršeno prilagođava osobi i omogućava ugodnije sjedenje poslije operacije, ali i u post porođajnom periodu.

jastuk za leđa i za sjedenje

Naručite Donat jastuk za sjedenje ovdje

Kada prođe ovaj period, možete ga i dalje koristiti. Sjajno će vam poslužiti i u autu, posebno ako često vozite. A cijenit će ga i osobe koje možda imaju izazove sa hemoroidima i drugim zdravstvenim poteškoćama.

Jastuk za ležanje

Čak i tijekom ležanja, važno je da imate dobru podršku leđima i ostatku tijela. S obzirom da se preporučuje spavanje na boku poslije epiziotomije, dobro je birati jastuk koji će vam spavanje u ovom položaju olakšati. Takav jastuk bi se trebao maksimalno prilagoditi obliku vaše glave, ali i savršeno zatvoriti prostor od glave do ramena kako se ne biste probudili ujutro i sa boli u vratu.

Pulvinaris jastuci sa ljuskicama heljde hipoalergeni su jastuci koji se savršeno prilagođavaju osobi. Uz to, lagano se održavaju, možete birati dimenzije po želji, a ono što mnoge veseli je dostupnost raznih dezena jastučnica.

Naručite jastuk sa ljuskicama heljde ovdje

Jastuk za dojenje

Nakon zahvata kao što je epiziotomija možete osjetiti bol, napetost, peckanje, ali i neugodnost tijekom sjedenja. To može otežati i dojenje, posebno u sjedećem položaju. Srećom, danas postoje jastuci koje možete postaviti tako da vam pružaju savršenu podršku, pa čak i smanjuju napor na ruke. Ovakvi jastuci rađeni su posebno za ovu namjenu, dovoljno su čvrsti, savršeno prianjaju vašim rukama, ali i bebinoj glavici. Ovakav jastuk možete koristiti ispod bebe sa olakšano držanje. Pored toga, možete ga postaviti kao podršku leđima, a može vam značiti i ako ga postavite iza sebe kako biste se tijekom spavanja zadržali u bočnom položaju.

epiziotomija

Potpuno je antialergijski i napravljen od 100% organskog pamuka i ljuskica heljde. Time postaje savršen jastuk u okruženju bebe jer je 100% prirodan proizvod koji neće izazvati alergijske reakcije.

Naručite Mommy jastuk za trudnice ovdje