Oporavak nakon poroda ili za mnoge postpartum period najčešće obuhvaća 6 tjedana nakon rođenja djeteta. Iako u ovom periodu majke upoznaju svoje dijete i proživljavaju ljepote majčinstva, istovremeno pokušavaju što bezbolnije proći oporavak. Započinje dojenje ili hranjenje bebe, kao i prve noći skupa. Prvi maleni osmjesi i toplina djeteta u naručju postaju izuzetno posebni osjećaji koji majku mogu ispuniti pozitivom.
Uz to, u prvim tjednima bit će vrijeme i za prvi pregled kod doktora nakon poroda. Sve ove promjene, kako fizičke, tako i psihičke mogu biti izazovne za apsorbirati odjednom. Kako biste se lakše privikli na novu rutinu, ali i brže oporavili, važno je imati na umu par stvari. Tako smo ovaj tekst podijelili na nekoliko odlomaka. U prvom dijelu moći ćete saznati kako se u prvim tjednima prilagoditi novoj svakodnevici. U drugom dijelu vas savjetujemo o prilagođavanju životu u novom sastavu malene obitelji. U trećem dijelu osvrćemo se na postporođajnu depresiju i druge psihološke izazove koji se mogu javiti nakon poroda. I u posljednjem, četvrtom dijelu razgovaramo o fizičkim promjenama koje uslijede nakon poroda.
Razgovor o ovim temama može pružiti utjehu već u startu, a radeći na promjenama možete se osjećati lakše iz dana u dan. Zacijeljivanje i prilagodba na novi ritam može stvoriti određenu nelagodu, stres, frustracije ili umor, no imajući na umu život koji ste donijeli na svijet i ljubav koju ono pruža također može biti utjeha sama za sebe. Kako imati što lakši oporavak nakon poroda, savjetujemo u nastavku.
1 – Oporavak nakon poroda u postpartumu i prvi dani
Za porod će mnoge majke istaknuti da je ujedno jedno od najbolnijih i najposebnijih trenutaka u njihovom životu. Samim time, ne treba podcijeniti raspon emocija koji prati i oporavak nakon poroda. Postati majkom po prvi put, pa čak i ako nije prvi put, može donijeti određene izazove u prvim danima. Od konstantnog umora do privikavanja bebe na dojenje, mnogo toga stane u danima iza poroda. Jednako kako je važno brinuti se za novu bebu u obitelji, važno je i brinuti se za sebe.
Samim time, ne zaboravite da je postojanje rutine moguće i da će stvari s vremenom biti lakše. No, ne zaboravite sljedeće savjete.
Osigurajte dovoljno odmora za sebe
Poslušajte onaj dobri stari savjet i spavajte kad beba spava. Sva energija koju možete sačuvati dok traje oporavak nakon poroda je vrijedna i važna kako biste mogli izdržati periode stalnog buđenja i hranjenja bebe.
Ne ustručavajte se tražiti pomoć kad traje oporavak nakon poroda
Vaš partner i vama najbliži ljudi mogu mnogo olakšati ovaj period. Pomoć oko organizacije doma, čuvanja bebe ili druge djece, spremanje jela ili obavljanje kupovine samo su neki od zadataka koje možete prenijeti na druge. Dopustite im da vam olakšaju oporavak nakon poroda.
Jedite dobro i pokušajte se kretati
Kako bi oporavak tekao što brže i bolje, dobro je brinuti se o sebi. Zato oporavak nakon poroda shvatite ozbiljno i dodajte zdrave obroke i šetnju u svoju rutinu. Neka vaša hrana bude raznolika, a obratite pažnju i na unos dovoljno tekućina ako dojite. Dosta energije vam može dati ako promijenite malo okruženje i pokušate šetati koliko možete.
2 – Nova pridošlica i stvaranje rutine kao obitelj
Dolazak bebe u vaš život budi jedan poseban nivo zahvalnosti i brige. Pošto je tako malena, beba traži mnoštvo pozornosti, a stvaranje nove rutine tako brzo zahtjeva mnoštvo prilagođavanja i strpljenja. Ne trebate puno brinuti, svakim novim danom briga o malenoj bebi postat će lakša, a nova rutina će postati nešto na što ćete naviknuti.
No, nemojte zaboraviti da je ovo vrijeme i kada trebate njegovati odnos sa samim sobom. Uz to, dobro je imati i par trenutaka sa svojim partnerom, ostatkom obitelji i mališanima, ako imate više djece. Razgovarajte međusobno i otkrijte kako možete biti više tu jedni za druge.
3 – Kako se nositi kada dođu baby blues i postporođajna depresija?
Dok traje oporavak nakon poroda može se pojaviti i baby blues. Ovaj naziv koristi se za opće negativno razmišljanje o porodu i značajne promjene raspoloženja. Ovi simptomi se javljaju kod mnogih žena nakon poroda i mogu trajati i do dva tjedna.
No, bitno je razlikovati baby blues koji podrazumijeva sljedeće:
- neobjašnjivi plač
- razdražljivost
- nesanica
- tuga
- promjene raspoloženja
- nemir
od postporođajne depresije. Ovaj oblik depresije nakon poroda traje duže od dva tjedna i uključuje intenzivnije i drugačije simptome. Znate da je vrijeme da posjetite doktora kad imate dugotrajne simptome. No, nemojte se osjećati beznadežno ili posramljeno, pomoć doktora vam može pružiti utjehu i osigurati da nadvladate osjećaje koji su se javili nakon poroda.
4 – Tjelesne promjene i oporavak nakon poroda
Izgled tijela i fizičke promjene još jedna su stavka koja ulazi u oporavak nakon poroda. Za mnoge majke može biti izazovno izgubiti kilograme dobivene tijekom trudnoće. No, izuzetno važno je imati na umu strpljenje za sve tjelesne promjene i dati sebi vrijeme i pravi sistem oporavka.
Promjena težine
Nakon poroda mnoge majke nose se sa viškom kilograma koji ne nestaje tako lako. Budite nježne prema sebi i dajte si vrijeme kako bi kilogrami polako nestali uz tjelovježbu, kretanje i zdravu ishranu. Kada to doktor dozvoli, uključite lagano kretanje kroz dan, a kako vrijeme bude odmicalo uključite intezivnije vježbe sa dužim intervalima vježbanja. Kako bi tjelovježba bila efektna, birajte zdravu prehranu sa balansiranim namirnicama kako bi vaše tijelo bilo oporavljeno i zdravo.
Bolne grudi
Dojenje se može odraziti i na vaše grudi. Privikavanje djeteta na dojku i ispunjenost dojke mlijekom može stvoriti nabrekle grudi. Posebno u prvim danima dojenja možete osjetiti bol u bradavicama koju možete ublažiti kremom za taj dio dojki. Bol u grudima će se također umanjiti s vremenom kako se vaše tijelo navikne na dojenje.
Zatvor
Oporavak nakon poroda ponekad može podrazumijevati zatvor. Ako i sami imate izazov sa zatvorom, par stvari može pomoći: hrana bogata vlaknima, kupke, kao i lijekovi propisani od doktora.
Oporavak nakon poroda i rez
Epiziotomija se najjednostavnije može objasniti kao kirurški zahvat koji doktor/ica obavlja tijekom poroda. U tom zahvatu radi se rez između vagine i anusa i ovim procesom se žele spriječiti veći rezovi tijekom poroda. Epiziotomija se danas koristi rjeđe iako je ranije bila standardni proces tijekom poroda, a ako se vi oporavljate od nje, može vam pomoći korištenje jastuka za sjedenje.