Lakše dojenje u vašoj svakodnevici može početi upravo uz jastuk za dojenje. On može biti vaš novi omiljeni dodatak u post porođajnom periodu. Kad provodite dane u društvu svoje bebe, upoznajete se i povezujete, važan je i proces dojenja. No, on može ponekad stvoriti svoje izazove. Ponekad beba odbija dojenje, nekad se javljaju bolovi, a nekad imate i druge zdravstvene izazove kao što je oporavak od epiziotomije koji otežavaju dugotrajno sjedenje. No, postoje rješenja uz koja ćete olakšati sebi dojenje, kao i osjećati manju napetost i bol. U tome vam najviše može pomoći pripadajući jastuk. Više o njemu donosimo u nastavku.
Lakše Dojenje uz Jastuk za Dojenje – Sve Što Trebate Znati
Jedna od onih stvari za koju ćete poželjeti da ste ju imali čim ste se vratili doma iz porodilišta. Zašto iskustva brojnih mama kažu upravo tako, najviše ćete otkriti kroz praktičnost ovog jastuka. Tijekom trudnoće pomaže u pronalasku idealne pozicije za spavanje. Dok se beba razvija i trbuh raste i sjedenje postaje sve izazovnije pa i u tome može pomoći jastuk za trudnice. U postpartum periodu, jastuk za trudnice može također pomoći pri sjedenju i ležanju. Samim time, jedan jastuk možete koristiti duže vremena i dati mu novu namjenu. Tako i samo dojenje postaje lakše nakon poroda uz jastuk za dojenje. On vam može pružiti podršku i olakšanje, kao i smanjenje boli. Što je još bitno da znate za svoj jastuk za dojenje, otkrijte u nastavku.
1 – Daje podršku bebi
Jedna od najkorisnijih prednosti ovog jastuka upravo je činjenica da daje podršku bebi. Dijete se može na razini dojke majke udobno smjestiti uz pomoć jastuka. Hranjenje je također izuzetno lakše jer se dijete može pravilno nasloniti, a glavica ima dobru potporu. Ovo vrijedi i za dojenje i za hranjenje bočicom, a održava kontakt očima mame i bebe što može unijeti osjećaj povjerenja bebici i omogućiti mirno dojenje.
2 – Stvara udobnost majki za lakše dojenje
Nakon poroda majka provodi dosta vremena sa svojom bebom. Pokušavaju se upoznati i povezati, a u tome značajno doprinosi dojenje. Kada sve ide u redu u procesu hranjenja. za mnoge mame opet postaje izazov stalno držanje i generalno položaj dojenja što stvara bolove u vratu i bolove u leđima. Tada jastuk za dojenje može pružiti značajnu udobnost u raznim prilikama. Možete ga postaviti iza leđa što će vas motivirati da sjedite ispravnije. Jastuk možete staviti ispod bebe za prirodnije držanje i manje napetosti u rukama. Kad koristite jastuk za dojenje možete računati da ćete osjećati manje bolove, a i poželjet ćete jastuk nositi svuda sa sobom. Od putovanja preko druženja na drugim lokacijama, nigdje nećete htjeti ići bez jastuka za dojenje jer istinski olakšava hranjenje bebe.
Pulvinaris Mommy Jastuk za Trudnice – Kupi Ovdje
3 – Može se koristiti i tijekom dojenja u ležećem položaju
Veliki broj puta naći ćete se u situaciji da se bebu doji ležeći. Tada jastuk također može biti od velike pomoći. Možete ga postaviti iza bebe, ali i sami se nasloniti na njega. Može vam biti podrška ako ste na krevetu u sjedećem položaju. Koji god da vam položaj u određenoj situaciji najbolje odgovara, jastuk može osigurati maksimalnu udobnost u tom položaju. Bez obzira je li riječ o ležanju na boku ili spavanju na leđima, možete računati na jastuk za dojenje za stvaranje savršene udobnosti.
4 – Jastuk za dojenje je multifunkcionalan
Za kraj ostavljamo jednu od najvećih prednosti ovog jastuka. Jednom kad kupite dobar, ergonomski, 100% prirodan i kvalitetan jastuk za dojenje, možete ga koristiti na razne načine. Od ležanja tijekom gledanja TV-a u trudnoći do dojenja u sobi nakon trudnoće, ovaj jastuk nalazi 101 primjenu.
Ovo su samo neke od ideja kako koristiti jastuk za dojenje:
- za pridržavanje bebe tijekom dojenja,
- za podršku vratu tijekom dojenja,
- za podršku leđima tijekom dojenja,
- kao zaštita oko djeteta dok spava na većem krevetu,
- kao jastuk koji vas postavljanjem iza leđa zadržava u bočnom položaju spavanja,
- jastuk za pronalazak savršenog položaja spavanja tijekom trudnoće,
- dekor u dnevnom boravku (uz odabir prave jastučnice),
- za pružanje olakšanja tijekom sjedenja i ležanja nakon operacije,
- za masirajući efekt na donji dio leđa,
- kao oslonac bebi kad ju želite naučiti kako da sjedi ili stoji.
Opcija je uistinu mnogo, što jastuk za dojenje čini idealnom investicijom na samom početku trudnoće, pa sve do prvih bebinih koraka, ali i kasnije.
Savjeti za Lakše Dojenje
Nakon što ste upoznali prednosti jastuka za dojenje mogli ste uvidjeti da on može značajno pomoći olakšati proces dojenja. No, za lakše dojenje možete stvoriti dosta navika koje će vam biti od pomoći. Neke od savjeta otkrijte i u nastavku.
1 – Informiranje o dojenju
Prije samog dolaska bebice, mnogo roditelja će vrijeme u trudnoći iskoristiti za detaljniju edukaciju o razvoju bebe, porodu, ali i dojenju. Zato i prije nego što krenete s dojenjem, informirajte se o osnovnim tehnikama, pozicijama za dojenje i potencijalnim izazovima s kojima se možete susresti. Također, potražite podršku od stručnjaka za dojenje, kao što su medicinske sestre ili savjetnice za dojenje koje vam mogu dati konstruktivne savjete kako olakšati dojenje.
2 – Potražite idealnu poziciju
Mnogo faktora utječe na postizanje udobnog i uspješnog dojenja. Pronađite udobnu poziciju za dojenje koja vam odgovara, kako biste bili opušteni i kako bi beba mogla dobro prihvatiti dojku. Postoji nekoliko različitih pozicija, poput položaja kolijevke kad bebu držite u svom naručju uz lagano njihanje, ležeći položaj…
3 – Pravilno prihvaćanje dojke
Pri kontaktu s bebom, pripazite na to da pravilno prihvaća dojku. Važno je da beba napravi veći zahvat kako bi dojenje prošlo što uspješnije, a pri tome beba imala dotok dostatne količine majčinog mlijeka.
4 – Njega bradavica
Jedan od češćih izazova s kojim se nose žene tijekom dojenja jesu osjetljive i bolne bradavice. Važno je koristiti kreme za zaštitu bradavica i smanjenje boli, a pored zaštite od pucanja, važno je obratiti pažnju i na higijenu.
5 – Pripazite na prehranu za lakše dojenje
Kvaliteta majčinog mlijeka uvelike ovisi od namirnica koje majka unosi tijekom dana. Pijte dovoljno vode, održavajte zdravu prehranu i pokušajte zadržati tempo života koji je mirniji i ne stvara previše stresa.
6 – Razgovarajte s ljudima oko sebe
Razgovor s bliskim osobama kao što je partner, mama, prijateljica… može pomoći da se osjećate lakše oko svojih izazova s dojenjem. To ne treba biti tabu tema i možete se osjećati slobodno podijeliti svoje brige oko dojenja, posebno kad su neki dani više frustrirajući nego drugi.