fbpx

Refluks – Kako na njega Utječe Položaj Spavanja

Refluks je česta boljka modernog svijeta i sve češće se pojavljuje kao posljedica životnog stila koji biramo. On se opisuje kao stanje u kojem se želučana kiselina vraća natrag u jednjak. Cijev između usta i želudca nazivamo jednjak, a dolaskom želučane kiseline u ovaj predio može se stvoriti osjećaj nelagode, osjećaj peckanja u prsima ili kiselog okusa u ustima.

Žgaravica kao jedan od simptoma refluksa stvara osjećaj pečenja u prsima. Najčešće se javlja odmah iza jela i može trajati i do nekoliko sati iza. Uz žgaravicu, refluks može uzrokovati i povratak kiseline u usta što stvara neugodan zadah i osjećaj kiseline u ustima. Čak može uzrokovati teškoće u gutanju, kao i eskalirati do suhog kašlja i osjećaja knedle u grlu. Ako se pitate, postoji i liječenje za ovo stanje. Ono prvotno može uključivati promjene u prehrani, lijekove za smanjenje želučane kiseline (antacidi, inhibitori protonske pumpe) ili, u rijetkim slučajevima, operaciju.

refluks

Neki od uzroka refluksa su prvenstveno konzumiranje određene hrane i pića. Zatim, važno je i jeste li trenutno trudni, kao i je li konzumirate cigarete. Također, bitno je napomenuti da određeni lijekovi mogu uzrokovati refluks, a i pretile osobe mogu često imati izazove s refluksom.

Svi ovi simptomi mogu negativno djelovati na naš svakodnevni život. Radi toga, danas istražujemo kako nastaje refluks, koliko količina sna i položaj tijekom spavanja znače za njega kao i postoji li način da olakšamo refluks uz spavanje.

Kako Nastaje Refluks?

Kada jednjak funkcionira pravilno, tada hrana samo prolazi u jednom smjeru od usta do želudca. No, kada imate refluks, mišićni prsten koji se nalazi na spoju jednjaka i želuca (donji ezofagealni sfinkter) ne zatvara se potpuno, što omogućuje želučanoj kiselini da se “povuče” natrag. Spomenuti prsten je ključan kako bi hrana pravilno prolazila do želudca. Ako je ovaj mišić oslabljen, to može uzrokovati refluks.

Uz ovaj čimbenik, postoji još nekoliko stvari koje mogu uzrokovati refluks. Jedna od njih je i hijatalna kila. U našem tijelu postoji dijafragma koja odvaja grudnu šupljinu (srce i pluća) od trbušne šupljine. Kad imate hijatalnu kilu, dio vašeg želudca se može izbočiti kroz otvor u dijafragmi i time dovesti do slabljenja sfinktera i povećanja rizika od refluksa.

refluks

Jedan od razloga zašto se pojavljuje refluks može biti i pritisak na trbuh. Trudnoća, pretilost, napinjanje, uska odjeća ili obilni obroci mogu stvoriti napetost u trbuhu i želučanu kiselinu povući natrag u jednjak.

Može li Položaj Spavanja Pomoći kad imate Refluks?

Kako smo već spomenuli, određeni čimbenici mogu prouzročiti vraćanje želučane kiseline u jednjak i buđenje refluksa. Kako biste to spriječili, čak i vaš položaj spavanja može pomoći. Čak, ako ne birate pravilni položaj spavanja, možete potaknuti refluks, zato obratite pažnju na ove savjete.

Najbolji položaj za spavanje kada imate refluks

Više volite spavati na boku ili na leđima? Ili ste ipak osoba koja spava na trbuhu? Sada vam otkrivamo koji položaj spavanja će vam najviše pomoći u borbi s refluksom. Određeni položaji spavanja mogu učiniti da vaš refluks bude lakši, a određeni mogu zbog iskrivljenosti i pritiska na želudac pogoršati refluks.

Spavanje na boku, točnije na lijevoj strani najbolje će pomoći s refluksom. Razlog se krije u činjenici da je ovaj položaj favorit anatomiji vaših unutarnjih organa – želudca i jednjaka. Pošto se vaš želudac nalazi na lijevoj strani, tako spavanje na lijevoj strani može olakšati da se želudac uvijek nalazi ispod jednjaka. Uz ovaj položaj smanjujete mogućnost da se kiselina vraća u jednjak.

Pulvinaris – Jastuk od Heljde – Kupi ovdje 

Još jedan trik koji vrijedi znati svakako je i spavanje s uzdignutom glavom. Podizanje gornjeg dijela tijela također može pomoći da gravitacijski kiselina ostaje u vašem želudcu. Zato je pametno birati jastuk koji daje odličnu podršku vašem tijelu tijekom spavanja. Neki od anatomskih jastuka koji daju maksimalnu potporu vratu i glavi svakako su jastuci s prirodnim punjenjem. Pulvinaris jastuci rađeni su od heljde, pira ili kombinacije heljde i pira te dokazano pružaju savršen san 365 dana u godini.

 

“Od svih jastuka jedino je heljdin riješio moje probleme bolova u vratnoj kralježnici, nesanice i glavobolje. Bravo čitavoj ekipi koja stoji iza Pulvinarisa, na ljubaznosti i uslužnosti. Mali brend, veliko otkriće!”

Dunja B. (Banja Luka)

 

“Iskreno, sve pohvale za heljdin jastuk! Isprobala sam mnoge jastuke od raznih materijala, ali ovaj mi je savršen. Mogu ga oblikovati prema vratu, ključnim kostima i ramenima, pronaći idealan položaj za glavu i zaspati kao beba. Moj jastuk je moj vjerni pratitelj – nosim ga svuda sa sobom i svima ga preporučujem. Ovo je samo mali dio priča hvale za ovaj fantastičan jastuk.”

Ola I.

Za više iskustva o korištenju jastuka od heljde klik ovdje.

Nepreporučljivi položaji za spavanje

Kao što postoje idealni položaji za spavanje, važno je znati i što izbjegavati. Određeni položaji mogu negativno djelovati na vaše tijelo, kako na samu kralježnicu, pa prouzrokovati bol u leđima i vratu, tako i na pojavu samog refluksa.

Ako volite spavati na leđima, donosimo malo lošiju vijest za vas. Spavanje na leđima zapravo može stvoriti pritisak na želudac što može utjecati na razvijanje refluksa. Ova pozicija spavanja je nešto što ćete htjeti izbjegavati ako imate izazove s refluksom.

refluks

Spavanje na trbuhu je nešto što biste svakako trebali izbjegavati. Osim što spavanje na trbuhu negativno djeluje na vašu kralježnicu i stavlja je u nepravilan položaj, istovremeno uzrokuje da se vaš želudac podiže prema gore i uzrokuje refluks. 

Dodatni Savjeti ako se Borite s Refluksom

Postoje dodatne stavke koje pomažu s ublažavanjem refluksa koje možete korigirati već danas. One se najčešće tiču vašeg životnog stila, no ukoliko se simptomi pogoršaju, uzimanje lijekova uz preporuku doktora su također opcija.

No, ako refluks želite ublažiti, ovo su stvari koje trebate imati na umu:

  • Neka vaš zadnji obrok bude najmanje 2-3 sata prije spavanja: Dajte svom tijelu dovoljno vremena da probavi hranu.
  • Izbjegavajte velike i masne obroke prije spavanja: Teška hrana može opustiti mišić koji zatvara otvor između jednjaka i želuca.
  • Izbjegavajte pušenje i konzumiranje alkohola: Ove tvari mogu nadražiti jednjak i opustiti mišić koji zatvara otvor između jednjaka i želuca.
  • Birajte dobar jastuk za svoj san: Uz pravilan jastuk koji će učiniti da se ujutro budite odmorni i spremni za dan.

ostanimo u kontaktu

Ako želite primati obavijesti o mjesečnim akcijama i popustima, te informacije o našim proizvodima i spavanju, ostavite nam svoju e-mail adresu:
0
    0
    Pregled košarice
    Dodajte proizvode u vrijednosti od 300,00KM za besplatnu poštarinu!
    300KM
    Besplatna poštarina
    Vaša košarica je praznaPregledaj proizvode
      Primijeni kupon