Spavanje na trbuhu najmanje je preporučljiva pozicija za spavanje. Razlog za to je vrlo očigledan. Tim položajem ugrožavate vašu kralježnicu, stavljate ju u nepravilan položaj i dodajete pritisak na druge organe u tijelu. Uz to, važno je napomenuti da ovaj položaj ujedno stavlja i vaš vrat u nepravilnu poziciju zbog čega se možete buditi ukočeni. Sve ovo zajednički može vas motivirati da isprobate drugačije položaje za spavanje. Uz spavanje na boku ili spavanje na leđima možete olakšati bol, omogućiti sebi bolji odmor i smanjiti bol.
Upravo položaj spavanja koji birate može značajno utjecati na bol u leđima i bol u vratu. Ako znate često spavati na svom trbuhu, nemojte se iznenaditi ako jutra za vas znače buđenje upravo s ovom boli. Čak se ne preporučuje spavanje na trbuhu tijekom trudnoće, o čemu više pišemo i ovdje. Dodatna napetost u ramenima je također česta ako birate spavanje na trbuhu.
Sve navedene posljedice spavanja na trbuhu detaljnije prelazimo u nastavku kako biste pronašli svoju motivaciju da promijenite poziciju spavanja, koliko god ona ugodna u određenom momentu bila.
Kad želite izbjeći sve ove posljedice spavanja na trbuhu, dobro je istražiti kako promijeniti svoju standardnu poziciju spavanja. Zato na dnu ovog članka otkrivamo kako prestati spavati u ovom položaju. Buđenje odmorni neće biti tako teško kad su vaša kralježnica i vrat u pravilnom položaju. Šapnut ćemo samo već sada da ima dosta veze s odabirom vašeg jastuka za spavanje.
Spavanje na Trbuhu – Posljedice
Vaš prvi instinkt kada legnete je da zauzmete poziciju na trbuhu? Vidjet ćete od danas da to nije najbolja ideja. Spavanje na trbuhu u trudnoći ili ako bebe biraju spavanje na trbuhu također nije preporučljivo. Zašto, otkrivamo u nastavku.
1 – Nepravilan položaj kralježnice
Jedna od prvih posljedica spavanja na trbuhu je nepravilan položaj kralježnice. Kada spavate na svom trbuhu, vaš gornji dio tijela zbog težine više propada u madrac time postavljajući kralježnicu u nepravilan položaj. Tako kralježnica napušta svoj neutralan položaj i stavljate ogroman stres iz večeri u večer na donji dio leđa, vrat, ramena… Upravo to može dovesti do napetosti, ukočenosti i finalno boli. Uz sve navedeno, možete osjećati trnce, pa čak i utrnuće određenih dijelova tijela.
2 – Pritisak na vrat
Spavanje na trbuhu ujedno znači i zakretanje vrata na jednu stranu. Ovakav položaj vrata je nepravilan, stavlja veliki pritisak na sami vrat te čini da se budite ukočeni. Iako se tako ne čini nakon jedne večeri, uzastopnim spavanjem na trbuhu možete prouzročiti veće izazove s vratom. Jedan od problema koji se može javiti je hernija diska. Ona se dogodi kada dođe do puknuća želatinoznog diska između vaših kralježaka. Kada ovaj gel izboči iz diska, može iritirati živce i stvoriti strašne bolove.
3 – Spavanje na trbuhu nije preporučeno za trudnice
Ovo je jedan od prvih savjeta koje sve trudnice čuju i to s razlogom. Najbolja pozicija kada ste trudni, čak i u ranijim stadijima trudnoće je spavanje na lijevom boku. Ovako olakšavate protok krvi, kao i optimalnu razinu kisika za sebe i bebu. Za sve dame koje žele kvalitetan san, maksimalnu udobnost kao i olakšanje za spavanje na boku, tu je sleepymom jastuk za trudnice koji smo kreirali imajući vaše potrebe na umu.
Tri podesiva jastuka pružaju potporu za trbuh, leđa i noge. Samim time dizajniran je kako bi spriječio spavanje na leđima i potaknuo sigurno spavanje na boku. Ovaj jastuk za trudnice pretvara se u savršen jastuk za dojenje i odličan je za provođenje vremena na trbuhu čak i nakon trudnoće.
sleepymom trodijelni jastuk za trudnice – Kupi ovdje
4 – Produbljenje bora i stvaranje akni
Spavanje na trbuhu može lošije djelovati i na vaše lice. Bez obzira je li birate pamučnu ili svilenu jastučnicu, vaše lice može razviti prodornije bore ili akne ako imate osjetljivu kožu. Samim time, radi ovog dodatnog razloga također se preporučuje spavanje na leđima umjesto na trbuhu.
Kako Prestati Spavati na Trbuhu – Savjeti
Sad kad znate sve posljedice spavanja na trbuhu vjerujemo da želite znati kako lagano usvojiti druge položaje spavanja. Spavanje na boku kao i spavanje na leđima preporučuju se zato što stavljaju kralježnicu u neutralan položaj, ne naprežu vaš vrat i leđa, a i ne doprinose stvaranju boli. Ovdje je naravno izuzetno bitno kakav madrac i jastuk birate, no o tome više pišemo kasnije.
1 – Postepeno mijenjajte položaj ako želite zaustaviti spavanje na trbuhu
Uvođenje svake nove navike može biti izazovno ispočetka, posebno kad je u pitanju nešto čega niste toliko svjesni kao što je položaj tijela tijekom spavanja. Ako želite zadržati određeni položaj, kao što je spavanje na boku i leđima, ostanite u njemu svaku noć prije spavanja. Budite uporni iz noći u noć dok novi položaj ne postane vaša standardna rutina.
2 – Pomozite si dodatnim jastucima iza leđa
Jedan od trikova kojim možete “prevariti” sami sebe jeste da postavite nekoliko jastuka iza leđa kad krenete na spavanje. Oni će spriječiti često okretanje, kao i pomoći da zadržite položaj spavanja na boku ili na leđima. Mogu vam poslužiti kao i dodatna potpora za noge.
3 – Izaberite idealan jastuk za spavanje
Važno je izabrati i pravi jastuk za spavanje. Osim što se treba savršeno prilagoditi vašem vratu i glavi, treba pružiti ultimativnu udobnost. Zato smo kreirali Pulvinaris jastuke s prirodnim punjenjem koji su dobri za vaše tijelo, a i nježni prema vašoj koži. Riječ je o 100% prirodnim jastucima, koji su hipoalergeni, a ljuskice heljde savršeno prianjaju uz vašu glavu osiguravajući prozračnost i lako tonjenje u san.
4 – Birajte tvrđe madrace da spriječite spavanje na trbuhu
Ako je vaš omiljeni položaj za spavanje upravo na trbuhu, onda će biranje tvrđeg madraca biti idealno za vas. Razlog se najviše krije u tome da tvrđi madraci čine spavanje na trbuhu manje udobnim, pa će vas to motivirati da se više okrenete na bok ili na leđa.
Pulvinaris Jastuk za Spavanje
Sa čak 11 različitih jastučnica i dostupan u 4 različite veličine, ovaj Pulvinaris jastuk vaš je odgovor na pitanje kako se dobro naspavati svaku noć. Neka vam to kažu i ove recenzije.
“Već nakon nekoliko dana korištenja su mi se problemi s ukočenim i bolnim vratom drastično smanjili. Skroz brzo sam se navikla na jastuk, visina i tvrdoća su idealni. Sve preporuke!”
Marina K., Mostar
“Sve pohvale i preporuke za Pulvinaris! Iskreno, bio sam skeptičan oko jastuka i nisam očekivao da će mi riješiti problem s vratom, ali uspio je i oduševljen sam. Više se ne budim ukočen, nema vrtoglavica, a jednostavno je predivno opet spavati u miru.”
Stefan K., Banja Luka